Microsoft slår tilbake

Av Webmaster
mandag den 23. mai 2011, 08:35
I fjor snudde norske it-sjefer ryggen til Microsoft-teknologi. I år troner giganten igjen på toppen av prioriteringslisten, viser en ny undersøkelse

Mobil infrastruktur, portaler og samhandling har også fått en mer sentral plass i mange større norske virksomheter. Det viser den årlige norske undersøkelsen ”It-sjefens utfordringer” som Synovate gjennomfører for Steria.

– Microsoft-teknologi pleier alltid å få topprioritet blant et solid flertall av it-sjefene i undersøkelsen vår, men i fjor ble oppslutningen plutselig halvert. Derfor er det interessant å se at Microsoft igjen spretter opp på førsteplass i årets rangering, sier Anders Lindgren, markeds- og kommunikasjonssjef i Steria.

Mens 29 prosent av respondentene i fjorårets undersøkelse oppga å ha Microsoft blant sine prioriteringer, svarer hele 67 prosent det samme i år. – Da fjorårets undersøkelse ble gjennomført var virtualiseringstrenden i ferd med å nå et slags klimaks, og andre teknologier havnet nok litt i skyggen, sier Lindgren.

Moden virtualisering

Fjorårets teknologivinner, virtualisering, er i årets undersøkelse henvist til femte plass. Lindgren tror ikke det er snakk om noe paradigmeskifte i it-bransjen, men heller om teknologisk modning.

– Virtualisering har vært en het trend og snakkis i flere år – i dag er teknologien blitt allemannseie. Nå kjører vi knapt et infrastrukturprosjekt uten å bruke virtualiseringsteknologi, forteller Lindgren. Han påpeker at virtualisering også er et satsingsområde for årets listetopp, Microsoft.

Informasjonsutfordring

På andreplass i undersøkelsen kommer portaler, mens arkiv- og saksbehandling ender på fjerdeplass. Begge er gjengangere på Sterias årlige teknologiliste, noe som ifølge Lindgren ikke er tilfeldig.

– Dette henger sammen med den enorme informasjonsmengden de fleste virksomheter sitter på. Enkelte påstår at informasjonsmengden dobles hvert eneste år. Da må dokumentflyt og informasjonshåndtering være på topp, sier han.

Mobil trend

Eksplosjonen i bruken av håndholdte enheter og nettbrett gjør at mobil infrastruktur klatrer på teknologilisten i 2011. Mens 21 prosent av it-sjefene prioriterte dette i 2010, gjelder dette for 39 prosent i 2011. Dermed går mobil infrastruktur fra 11. plass og helt opp til 3. plass på listen.

Oppslutningen stiger også for Unified Communication, eller samhandling. 31 prosent har dette på blokka i år, mot 26 prosent i fjor. – Samhandling ligger også høyt oppe på analysebyrået Gartners liste over de største endringene bedrifter vil oppleve fram mot 2020. Jo tidligere du begynner å jobbe med samhandling, desto større blir gevinsten, sier Lindgren

Del |
Motta nyhetsmail fra LederNytt
Abonnere på magasinet LederNytt
Klikk here!