Mobilmarkedsføringens megatrender

1: Mobil tilstedeværelse blir normen – ikke unntaket
2: Starten på mobilannonsering
3: Du må løse her og nå
4: De første skikkelige mobilstrategiene legges
5: Det er forventet målbare resultater på mobilsatsningen
Visste du at:
- Økning i antall mobilsøk fra 2008 til 2010: 2788 %
- Det er fem ganger så stor klikkrate på mobilannonser som webannonser
- Treffene på Google mobil er ikke de samme som på google web
Appmaniaen brøt løs innen mobilverden i 2010. De fleste forståsegpåere snakket om det og de tøffeste markedssjefene kjøpte en app til sin bedrift. 2010 var året for apps, apps og atter apps. Det var oppe og vedtatt at dette var det store nye.
I 2011 ser verden noe annerledes ut. Det vil på mange måter stabilisere seg og vi begynner å se på mobilen som en hvilken som helst annen mediekanal, med de fordeler og ulemper det medfører. Smarttelefoner begynner å bli allemannseie og bruken av mobilt internett øker kraftig.
Før vi går over på de største trendene innen mobilmarkedsføringen for 2011, la oss se på noen fakta:
- Antall søk fra Google mobil i Norge har økt med 2788 prosent fra 2008 til 2010 (Google).
- 23,7 prosent brukte mobilt internett hver uke i Q4 2010 (TNS gallupp).
- iPhone og Android mobiler står for 81 prosent av alle sesjoner på Dagbladet.no (per januar 2011). (Dagbladet).
- Av telefoner solgt i 2011 vil ca 70 prosent være smarttelefoner med operativsystem som iPhone og Android.
Det er ikke bare snakk om en hockeystick lenger. Vi er midt i den. Det leder oss til den mest åpenbare trenden.
Trend 1: Mobil tilstedeværelse blir normen – ikke unntaket
Det er ikke lenger kun early adaptors som tilpasser sine websider til små enheter. Det vil i løpet av 2011 bli normen at informasjon som skal ut til dine kontakter også skal bli tilgjengeliggjort på mobil.
Kundene dine har med stor sannsynlighet begynt å bruke mobilen for å søke informasjon som er relevant for deg. Dersom de oppsøker din side fra en mobil og kommer til et nettsted det tar lang tid å laste, det meste av teksten er uleselig og det kanskje mangler noen bilder – da forsvinner de fort til konkurrenter.
Ta testen
En første test er å sjekke selv. Gå inn på dine websider fra mobilen. Gjør det nå med en gang. Hvilken opplevelse får du? Har du gjort en jobb for å tilpasse informasjonen til liten skjerm eller identisk som websidene?
Kundene dine kommer til å søke deg på liten skjerm i 2011. Konkurrentene dine kommer med stor sannsynlighet til å gjøre en jobb for å bli mobilvennlige. Du vil i 2011 måtte ta stilling til det samme. Hvordan du skal bli synlig på mobil er en annen sak. Det kommer jeg tilbake til i kommende artikler her i LederNytt. Men du må tilgjengeliggjøre den mest relevante informasjonen om deg på mobile enheter.
Trend 2: Starten på mobilannonsering
Mobilannonser har i snitt ca fem ganger så stor klikkrate som webannonser.
Årsakene til dette kan være flere og om dette vil vare kan diskuteres. Men det er noen åpenbare grunner til at mobilannonser per i dag har effekt.
- Det er færre annonser per side. På mobil er det som oftest én annonse på toppen, én på midten og én på bunnen av hver side. Maks synes én annonse per skjermbilde. Det gir mindre støy og større sannsynlighet for at annonsen klikkes på.
- Det er en ny opplevelse for brukeren. Nytt er alltid spennende og brukeren har fortsatt ikke fått tunnelsynet mange har på websider der annonser automatisk ikke legges merke til.
- Vi trykker feil. Rett og slett fordi vi ikke er vant til navigeringen på en touch-skjerm. Uansett årsak - effekten er fortsatt så stort at mobilannonsering er interessant. I tråd med at bruken av mobilt internett øker og mange bedrifter får mobil tilstedeværelse, vil også mobil annonsering få sin start i 2011.
Jeg forventer at det vil komme en plutselig boom av kjøp av mobile bannerannonser og mange bedrifter skal begynne på kort tid. Det vil føre til at annonseplasser blir utsolgt. Husk det er færre plasser å kjøpe på en liten skjerm enn på en stor skjerm. Ved høyere etterspørsel enn tilbud, vil sannsynligvis prisene på mobil annonsering gå opp.
Før prisene går opp, vil jeg anbefale å få deg erfaring. Test og finn ut hvordan dine tall og hvilken effekt mobilannonsering gir for dine budskap. Du vil teste før prisene går opp – ikke etter.
Trend 3: Du må løse her og nå
Med inntoget til mobilen, har vår brukeratferd endret seg. Dersom du har en smarttelefon i lomma, har du all informasjon du trenger tilgjengelig akkurat når du vil. Det har ført til at vi ønsker å få løst våre behov der og da. De tre viktigste ordene i mobilmarkedsføringen har blitt meg – her – nå. Dersom du ikke løser meg – her – nå går kunden til noen andre.
Læringen er at situasjonen brukeren er i på web er annerledes enn på mobil. Det har Google skjønt og tilpasser søkene sine. Forskjellene på treff på mobil og web vil øke i takt med at det kommer flere mobiltilpassede sider. Tilpasset både i form og innhold.
Den tredje trenden er at det i stor grad vil bli lagt vekt på HER og NÅ situasjonen til brukeren og tilbys realtime og lokasjonsbasert innhold på mobile enheter. Både Google og Facebook har i 2011 lansert lokasjonsbaserte tjenester. Du vil også måtte ta stilling til her og nå.
Trend 4: De første skikkelige mobilstrategiene legges
En av de største diskusjonene i 2010 og 2011 er diskusjonen om app vs site. Diskusjonen er enkel; jeg vil være synlig, men på hvilken måte? Mobilside, app, begge eller ingen?
Samtidig som denne diskusjonen har pågått har bedrifter begynt å pøse ut apps for ulike formål. I skrivende stund er det lansert 315.000 iPhone apps og 241.000 Android apps.
I 2010 lanserte selskaper apps fordi de følte de måtte henge med. I 2011 vil selskapene tenke seg om og lansere tjenester fordi de er i tråd med deres mobilstrategi som igjen er i tråd med digitalstrategien.
Alt i starten av 2011 ser vi en klar økning i selskaper som ønsker en strategisk riktig bruk av mobilen i motsetning til å kaste seg på alt som er nytt. Jeg støtter denne tilnærmingen sterkt. Du skal ikke ta i bruk alle mobile tjenester. Det er for mange og kampen er for stor. Du skal bli best der du satser og satsningen skal lede til en målbar gevinst.
Trend 5: Det er forventet målbare resultater på mobilsatsningen
Den siste trenden er mer et resultat av de foregående trendene. Ved å introdusere en mobilstrategi i selskapet og tidlig definere målefaktorer, vil det bli lettere for mobilbyråene å utforme gode løsninger og måle faktisk resultat av satsingen.
I 2010 så vi at selskaper ikke ville legge for mye penger i mobilmarkedsføringen, men satse på enkeltprodukter. Det gjorde at leverandørene av mobile tjenester måtte levere på stramme budsjetter og fokusere mer på løsningen enn strategien og resultatet.
2011 vil bringe de første gjennomførte mobilstrategiene og dermed målbare resultatene. Dersom du skal i gang med mobilmarkedsføring og arbeider med et anerkjent byrå, bør du i løpet av 2011 kunne stille krav til at effekt skal kunne måles og spores tilbake til investeringen. Vi har noen eksempler i bransjen på dette fra 2010, men dessverre alt for få. Jeg tror og håper 2011 vil endre dette.
Skribent: Geir Sand Nilsen, gründer og daglig leder av Incent Pte Ltd, et av de ledende mobilannonseringsselskapene i Skandinavia og Sørøst-Asia, og styremedlem og rådgiver for en rekke selskaper i bransjen. www.incent.no/blogg



