Møt rektor, den viktigste personen i ditt barns liv

Av Webmaster
lørdag den 14. august 2010, 20:45
Sjansen er stor for at barnet ditt går på en dårlig skole og ikke får den undervisningen norsk lov gir rett til. Nasjonale og internasjonale undersøkelser viser at den norske skole er blant Europas dårligste, til tross for store ressurser. Resultatet er manglende lærelyst, kunnskap og resultater. I denne boken kan du lese hvordan du avslører en dårlig skole, hvem som har ansvaret og hva du som forelder kan gjøre.

Den nylig utgitte boken Riktig rektor? viser også at det finnes skoler som lykkes, som har fornøyde elever, foreldre og lærere. De gode skolene har ikke problemer med for lite penger, for dårlige lærere, manglende disiplin eller frafall. Fellestrekket for disse skolene er at de har en dyktig leder: En rektor som har tatt de nødvendige grep og skapt en inspirerende arbeidsplass, motiverende undervisning og gode resultater for hver enkelt elev.11 rektorer på barne-, ungdoms- og videregående skoler deler sine suksessfaktorer med deg. Deres historier viser at det langt fra er håpløst. Det er ledelse det handler om. Gode skoler skyldes gode rektorer.

Roper på nye rektorer

Den nye boka Riktig rektor? roper etter gode rektorer i norsk skole. Forfatterne Jon Morten Melhus og Pernille Dysthe hevder at det verken er penger eller ressurser det mangler på i skoleverket, men gode ledere! 800.000 barn og ungdom går hver dag til skolen og utsettes for et sjansespill: For hvordan kan lærerne utvikle seg og gi bedre undervisning, uten en god, samlende og støttende leder? Boka viser fram 11 gode rektorer og hvordan de ved hjelp av gjennomført ledelse har snudd utviklingen på sine respektive skoler.
 — 800 000 elevene i grunnskolen og den videregående skolen møter urovekkende store kvalitetsforskjeller i hvordan lærere greier å stimulere til læring og overføre sin kunnskap. Problemet i skolen er dårlig ledelse og en manglende forståelse for at en skole må ledes som enhver annen kunnskapsbedrift, sier forfatter Jon Morten Melhus, som tidligere har skrevet flere bøker om begeistringsledelse. Latterlig Lønnsomt!, Begeistring! og Lure ledere har solgt i nærmere 40.000 eksemplarer. De er blant Norges mest solgte fagbøker de seneste årene, og er blitt flittig benyttet på mange norske arbeidsplasser. Nå har han i samarbeid med Pernille Dysthe gått løs på den norske skolen.

—Som mor har jeg selv hatt barn i skolen med spesielle behov, og sett eksempler på hvor avgjørende positiv bekreftelse og mestringsfølelse er for elever som sliter. Forandringen kom med en rektor, som så hva nettopp min ungdom trengte, sier Pernille Dysthe om sitt engasjement i boka. Tidligere har hun utgitt boka Hyper, om å få diagnosen ADHD.

Boka retter seg mot foreldre, lærere, rektorer og ledere. Forfatterne har intervjuet 11 fremragende rektorer i barne- ungdoms- og videregående skoler. Disse rektorene har løst alle problemene som politikere og medier er opptatt av i skolen, og snudd utviklingen knyttet til dårlige resultater til langt over plusstreken. Hypotesen er at oppskriften for en god skole er god ledelse gjennom en dyktig rektor. Innledningsvis settes det fokus på utfordringene norsk skole har, og hvilken betydning rektor og skoleeier har for å løse disse.

Knut Bry har levert cirka 400 foto til boken.

 



 

Del |
Motta nyhetsmail fra LederNytt
Abonnere på magasinet LederNytt
Klikk here!