Shopping i deilige København

Av Webmaster
søndag den 31. mai 2009, 14:56
København! Copenhagen! Det er internasjonalt sus over dette navnet - Danmarks pulserende hovedstad. Her er det deilig å være. Et godt steg nærmere kontinentet. Det kjennes.

Jeg fornemmer det i det øyeblikket jeg kjører inn på kaia fra Danskebåten, at jeg er i en skikkelig hovedstad. Duften av storby, lyden av hektisk morgenstemning. Riktignok legger ikke Danskebåten til midt i sentrum av København lenger, men jeg svinger til venstre og så er det strake veien langs Folke Bernadottes Allé, Østre Voldgade, Nørre Voldgade og Hammerichsgade, og jeg havner omtrent inne i Tivoli. Etter ti minutters kjøring er jeg på kjente trakter. Jeg har booket meg inn på Hotel Guldsmeden Axel i Helgolandsgade, like over på andre siden av Banegårdsplassen. Et hjemmekoselig, gjennomført økologisk hotell med en deilig avslappet atmosfære og perfekt beliggende i forhold til ruten fra båten.

Alternative hoteller
Andre hyggelige alternativer er de to hyggelige hotellene Hellerup Parkhotel og Skovshoved Hotell. Men da må du noen kilometer oppover langs kysten fra København. Begge ligger på Standvejen, med Hellerup Parkhotel nærmest byen. Dette er et riktig så trivelig hotell i et grøntområde fem kilometer fra sentrum, med 71 rom og suiter. ”Close to the heart of the city, but away from the noise”, som de sier.
Et par kilometer lenger opp langs strandvejen ligger Skovshoved Hotel, som i 2004 ble omtalt av reisemagasinet Condé Nast Traveller som et av verdens 50 hotteste hoteller. Hotellet er en moderne utgave av et romantisk badehotell, som har over 350 års erfaring i å yte god service. Det fremstår som en arkitektonisk perle, som forener fortid, nåtid og fremtid. Og de 22 rommene er lyse og enkle på skandinavisk vis. Deres motto er da også; ”Big enough to serve you – small enough to know you”.
Hos Adina Apartment Hotel Copenhagen sentralt i København får du din helt egne, private leilighet. Samtidig kan du nyte samme service som et hotell av høy standard kan tilby. Her har du plass til hele familien, til å jobbe eller til å invitere gjester.
Copenhagen Admiral Hotell er et storslått og spennende hotell. Det ligger i de gamle , fredede pakkhusbygningene fra 1787 med synlig tømmer og tykke murer – en unik ramme rundt et unikt hotell og et utsøkt kjøkken. Loungen er i internasjonal stil og rommene har en deilig atmosfære i en kombinasjon av det moderne og det tradisjonelle. Gedigen og tidløs kvalitet og nydesignet interiør i et historisk hus.
Smushies til lunsj
I bakgården til denne gamle ærverdige bygningen ligger The Royal Café, og hvilken kafé dette er. Her har Rud Christiansen og hans vakre kone Lo innredet en nydelig liten kafé hvor de serverer absolutt praktfull dobbelbrent kaffe, de deiligste kaker, fantastisk luksuriøst og smakfullt øl, deilige viner og ikke minst Smushies!
-Smørbrød er den vakreste og mest tradisjonsrike retten i Danmark. Jeg har hørt at det finnes rundt 500 forskjellige oppskrifter på smørbrød. Men som regel klarer du ikke å spise mer enn ett, maks to smørbrød til lunsj. Jeg tar smørbrødet inn i det 21. århundret ved å ta inn tradisjonene rundt småretter som tapas og sushi, og kombinere dette. Jeg legger inn en ”m” i Sushi og kaller mine minimaliserte smørbrød Smushies. Dette er rett og slett små runde danske smørbrød med sild, røkelaks, ål, roastbeef og annet godt pålegg på hjemmebakt rugbrød. Da kan du smake på flere varianter enn du orker med de store smørbrødene, forteller Rud. Og det er virkelig lekre og kunstneriske små retter Lo og Rud serverer i de nydelige rosa lokalene med designmøbler, høye marmorbord, speil og vakre blomsteroppsatser. The Royal Café åpnet i mai, og snart åpner flere i Royal Copenhagens lokaler i Singapore, Tokyo og Taipei.
Spennende hos Normann
Illums er Illums, lekkert og elegant, men ute på Østerbro ligger det en herlig forretning med spennende egenproduserte og innkjøpte interiørprodukter og klær. Normann Copenhagen heter den og åpnet for to år siden i den gamle kinoen Triangelen Teateret. Fantastiske lokaler, høyt under taket med søyler, bueganger, en flott opphøyd scene, og en trapp ned til underetasjen hvor det i sin tid var et vanndepot hvor Københavns befolkning hentet drikkevann. Her nede er klesavdelingen. Oppe i hovedetasjen møter moderne designprodukter de gamle hvitmalte lokalene i en dynamisk kontrast, og PR manager Danek Olsen forteller at de ofte arrangerer utstillinger og events i lokalene.
-Akkurat nå har vi en fotoutstilling arrangert av konen til musikeren Bono. One heter den og er til inntekt for bærekraftig utvikling i utviklingsland. Ellers har vi hatt møbelutstillinger, smykkeutstillinger, vinsmaking og filmfremvisninger, ofte som et veldedighetsarrangement. Sist var det til inntekt for brystkreftforskning. Men alt Normann gjør eller stiller ut handler om design og opplevelse, forteller han.
Magasin du Nord har hatt adresse på Kongens Nytorv siden 1800-tallet og er stadig vekk et av Københavns mest populære varehus. Det er for dansker det Saks 5th Avenue er for New Yorkere – med sitt nøye gjennomtenkte, varierte og sofistikerte vareutvalg. Også et sted å svinge innom i juleshoppingen
En pust i Glyptoteket
Tilbake i sentrum tar jeg en pust i bakken og får litt varme i kroppen ved å svinge innom Ny Carlsberg Glyptotek like ved Rådhusplassen. Glyptoteket, som betyr skulptursamling, er et kunstmuseum av internasjonalt format – midt i København sentrum. Det ble stiftet av brygger Carl Jacobsen på slutten av 1800-tallet og fikk navn etter hans bryggeri Ny Carlsberg. I dag inneholder Glyptoteket mer enn 10.000 kunstverk i sine praktfulle arkitektoniske saler og vakre haver. Vel verdt et rolig besøk midt i en travel juleshopping! Apropos Carlsberg og Jacobsen – har du tid, så bør du stikke innom husbryggeriet Jacobsen og Carlsberg Besøgcenter på Valby. Her kan du følge ølets tilblivelse i de historiske bygningene, oppleve Carlsbergs moderne opplevelsessenter og se verdens største flaskesamling. Og få deg en smak av det deilige spesialølet Jacobsen
Byens in-steder
Og for å holde litt på den varme atmosfæren i den kalde vinterkvelden får jeg på meg en tykk poncho og et par rosa moonboots og benker meg med en bokstavelig talt iskald vodka i hypermoderne Absolut Icebar i Københavns kanskje mest trendye hotell, Hotell Twentyseven, like ved Rådhusplassen. Hotellet er for øvrig kjøpt opp av Petter Stordalen i Choice kjeden, som nylig var innom hotellet og som elsker det. Hele Icebar er bygget opp av is fra Torneelven i Lappland i Finland. Spennende! – men iskaldt.
Jeg søker varme. Og finner den på en rekke av byens mange gode restauranter. På midten av 90-tallet skjedde det mye på denne fronten i København. Torben Olsen ledet an ved å åpne de rå-hotte Café Victor, Dan Turells, Café Sommersko, Ultimo, Quote og Bistro Boheme. Nå har tre av hans ansatte brutt ut og startet bl a Grill-Bar i Ny Østergade med sofistikerte drinker og en asiatisk inspirert crossovermeny. Olsenbanden, som de populært kalles, har også overtatt gamle, ærverdige Café à Porta på Kongens Nytorv. Den har fått en forsiktig ansiktsløftning, men de har vært nøye med å beholde det originale venezianske og svært vakre interiøret. Disse to stedene er blant de hotteste i København akkurat nå.
Men vil du heller ha noe litt eksotisk, så tar Lam og Anh godt imot deg i sin spennende ”streetkitchen” LêLê nhà hàng. En både spennende og hyggelig vietnamesisk restaurant på Vesterbrogade, med hurtig servering av eksotiske vietnamesiske retter. Og vil du ha Thailandsk gourmetmat, så er KiinKiin stedet å gå. KiinKiin, som betyr ”SpisSpis”, ligger like ved Sant Hans Torv, har fantastisk mat og nydelig interiør.
Restauranten SALT har et veldig bra tilbud til operaelskere. Restauranten ligger i veldig spennende lokaler i Tolbodgaden og tilbyr to retter, kaffe og operabillett til 845 danske kroner – og du blir kjørt direkte fra middagsbordet til Operahuset.
På det fantastisk hyggelige Gråbrødretorv ligger en annen liten kjøkkenperle. Amalfi heter restauranten og serverer herlige retter i aldeles nydelige lokaler i det ”gamle” København.
I det hele tatt er det mye godt i København, jeg kunne ha ramset opp på flere sider –god mat og vin, god juleshopping, gode dufter, god stemning og en god følelse av en varm og vennlig, pulserende og livlig hovedstad
 
 
 

 

Del |
Motta nyhetsmail fra LederNytt
Abonnere på magasinet LederNytt
Klikk here!