Slik styrker du forholdet til kundene dine
Av redaksjonen i Ledernytt
Det skriver den britiske supergründeren Richard Branson på sin blogg http://www.virgin.com/richard-branson/blog/
Branson er mannen bak Virginkonsernet og ifølge bloggen hans skyldes noe av suksessen åpen og enkel kommunikasjon med de ansatte og med kundene.
- Våre ansatte skal være stolte av å jobbe i Virgin og vi har som filosofi at kundene skal få best mulig service. Og grunnlaget for all vår markedsføring er å fokusere på hvorfor våre selskaper, produkter og tjenester er annerledes og mer spesielle enn konkurrentenes.
Det å starte en bedrift er tøft og mange mislykkes allerede det første året og årsaken er ofte at man ikke følger sin egen forretningsplan, man greier ikke å nå kundene som ikke vet at man eksisterer, eller så mangler man kapital.
I begynnelse av min karriere greide jeg å oppfylle to av kriteriene. Nemlig det å skape et godt produkt eller tjeneste og gjøre markedsføringen så frekk og annerledes at alle kjente til selskapet vårt.
Og har man lyktes med disse to kriteriene er det mye enklere å hente inn så mye kapital at man sikrer driften. Og når det gjelder markedsføringen så har mitt navn svært bevisst vært knyttet til Virgin, og det har hjulpet oss til å skape et eierforhold til varemerke, både blant de ansatte og hos kundene. Og da jeg lanserte Virgin Airlines fikk jeg tips fra Freddie Laker, tidligere direktør i flyselskapet Laker Airlines. Han sa at siden jeg ikke har de samme økonomiske ressursene som mine konkurrenter, burde jeg tenke annerledes og satse på ulike PR-eventyr som det å sette verdensrekord i å krysse Atlanterhavet med båt eller luftballong, og ved å bruke meg selv i markedsføringen og samtidig lage frekke annonser bidro jeg til at varemerket ble mer kjent blant allmennheten.
Og strategien fungerte. Vi lyktes med å få både redaksjonell dekning og spennende annonser som ble sett av kundene til tross for at vi bare brukte en brøkdel av markedsføringsmidler sammenlignet med våre konkurrenter. Det førte igjen til at vi gav varemerket et ansikt utad alt fra første dag. Jeg oppfordret blant annet kundene våre til å sende meg mails hvor de gav meg råd og på den måten styrket vi forholdet til kundene. Og kundene opplevde at vi tok de på alvor og på den måten fikk vi et sterkt forhold til kundene våre.
I dagens tøffe businessklima er det vanskelig å la vær å fokusere mest på regnskapstallene. Men jeg tror at det viktigste for et selskap er å skille seg ut fra konkurrentene samtidig som man markedsfører seg på en måte som gir trygghet og trofasthet hos kundene. Og om man plutselig opplever tøffere tider, ikke gi opp håpet. Fortsett med å markedsføre et enkelt og direkte budskap og se til at budskapet når flest mulig. Da vil du kunne nå svært langt, skriver Richard Branson på sin blogg.



