The sky is the limit!

Av Webmaster
torsdag den 01. september 2011, 18:44
Alexander Eggum (20) har i en årrekke slitt med uregjerlig og umedgjørlig krøllete hår. Helt til han ved en tilfeldighet fikk prøve en marokkansk olje. Da ble håret endelig åreit og et nytt forretningskonsept med et stort potensial ble født!

 

Alexander Eggum fra Oslo har aldri tvilt på hva han vil gjøre. Helt siden han var liten har han nemlig hatt et brennende ønske om å skape ting og derfor har han også valgt en merkantil utdanning for å lære mer om økonomi og det å drive firma. Og hans valg av utdanning ble et lykkevalg. For takket være en tilfeldighet, fikk han kontakt med verdens fremste produsent av oljebaserte hårprodukter i Hollywood, Los Angeles.

Tilfeldighetenes spill

- Etter at jeg var ferdig med videregående kom jeg i kontakt med kreative mennesker som fikk meg til å tenke annerledes og nytt, og takket være disse kontaktene lærte jeg så mye om meg selv at jeg ble tryggere og bestemte meg for å søke på fem universiteter og høyskoler i England. Jeg kom inn på alle sammen, men valgte University of Essex hvor jeg nå blant annet studerer internasjonal business, innovasjon og entreprenørskap, samt statistikk og økonomi, forteller Alexander Eggum som i dag kan prise seg lykkelig på grunn av dette valget. For valget førte nemlig til en rekke tilfeldigheter som igjen har lagt grunnlaget for et spennende forretningskonsept, et konsept som kan bli en stor suksess.

Fant Oppskriften

- Jeg har alltid slitt med håret og krøllene mine og har prøvd en rekke ulike hårprodukter. Men uansett hva jeg prøvde så jeg ut som en sau på hodet. Helt til jeg kom i prat med noen italienske studiekamerater her på universitetet. De hadde en hårolje som de anbefalte meg å prøve og dermed åpnet en ny verden seg. For oljen var bare fantastisk og endelig fikk jeg den frisyren jeg alltid har ønsket meg. Jeg sjekket om oljen kunne kjøpes i Norge, men ingen i Norge hadde den og jeg begynte å gjøre litt research og oppdaget at oljen kun produseres i Los Angeles. Jeg ble skikkelig gira og ville vite mer om oljen, og via noen kontakter fant jeg produsenten i Los Angeles og etter noen telefoner, e-poster og intens jobbing fikk jeg rettighetene for produksjon av hårprodukter basert på Arganolje, forteller Alexander Eggum.

Eget design

- Det første jeg gjorde var å lage et bra design og et godt merkevarenavn og valgte da å bruke mitt fornavn og min bestefars slektsnavn og dermed ble ”Alexander Sprekenhus” født. Men for å komme i gang trengte jeg penger og fikk et lån av familien, så bestilte jeg første partiet flasker med min logo og mitt design og oljen kom på pall i juni i fjor sommer. Men siden jeg ikke hadde noe lager, fylte jeg opp garasjen så faren min måtte parkere bilen på utsiden. Men det gikk bra og nå startet jeg med å markedsføre oljen. Jeg gjorde flere vellykkede PR-stunts sammen med stylistene og frisørene i ”Jo-Jo and Friends” og det åpnet igjen flere nye dører for meg. Jeg fikk blant annet en større presentasjon i samarbeid med TV2 hvor vi arrangerte Hair-Styling-Preparty og Live Show med Tone Damli Aaberge og Aylar DJ i forbindelse med lanseringen av TV2 Bliss Release, og da fikk vi presentert produktet for både Linni Meister, Mia Gundersen, Petter Pilgaard, Jan Thomas og Elin Tvedt og det ble svært vellykket, forteller Eggum som nå er i ferd med å utvikle nye produkter i samme serie. Produktene skal lanseres i løpet av året og for å gjøre jobben grundig, har Alexander utvidet bedriften.

Unike produkter

- Jeg skjønte tidlig at jeg ikke kunne drive firmaet alene og fikk etter hvert en egen distributør samt hjelp til markedsføringen. Min jobb er å lede det hele og jobbe med å skape nye produkter, og så bruke andre til å hjelpe meg på områder jeg kanskje ikke er like dyktig til selv. Og selv om jeg har lyktes så langt, har jeg fortsatt beina på jorda. Men at utviklingen er spennende og går riktig vei, er det ikke noe tvil om. For nå forhandler vi med flere av de store hårkjedene og vil også lansere produktene i Sverige og jeg har alt fått signaler om at produktene kan slå an der. Årsaken er den unike Arganoljen som kommer fra Marokko. Oljen er i tillegg en sterk antioksidant for huden, den trenger lett inn i håret og beskytter samtidig som den gir form til det fine håret og oljen temmer til og med kraftige krøller, og så er den behagelig å bruke, sier en fornøyd krølltopp som endelig har fått skikk på håret. Og et produkt som på sikt kan bli en internasjonal megasuksess.

Tekst: Kaare Skevik jr. (Tekst)

Foto: Ingar Næss, studiof2

Del |
Motta nyhetsmail fra LederNytt
Abonnere på magasinet LederNytt
Klikk here!