MITT ABONNEMENT

ABONNEMENT

MIN KONTO

REDAKSJONELT INNHOLD

STOLTE BIDRAGSYTERE

MARKEDSFØRING

LEDERKURS

Videokurs
Lederkurs (kommer snart)
Annonser ditt kurs (kommer
snart)

LEDERJOBB

Se alle stillinger (kommer snart)
Utlys lederstilling (kommer
snart)

ANNONSØRINNHOLD

KONTAKT

FØLG OSS

LederNytt er medlem av Fagpressen og underlagt presseetikken gjennom Fagpressens medlemskap i Norsk Presseforbund.

ANNONSØRINNHOLD FRA Sticos AS

Derfor må du som leder ha oversikt over ansattes kompetanse

Medarbeidere har ofte mer kunnskap enn hva bedriften er klar over. - Fremtidens organisasjoner må bli flinkere til å dra nytte av den latente kompetansen, sier organisasjonspsykolog Lasse Horndal Johansen.

TEMA:

Dagens arbeidsmarked er under kontinuerlig endring, og den teknologiske utviklingen med blant annet kunstig intelligens og automatisering gjør at flere yrkestitler vil bli overflødig i tiden som kommer. Det må norske virksomheter i større grad ta innover seg, sier organisasjonspsykolog Lasse Horndal Johansen som jobber som produktsjef i Sticos.

- Teknologien medfører forskyvninger på hva som trengs av morgendagens kompetanse for at bedrifter skal kunne møte nye behov og utfordringer i markedet. Alle virksomheter må derfor våge å stille seg selv spørsmålet: Hva ligger i utviklingstakten vår og hvilken kompetanse trenger vi for å oppfylle målene våre?

Latent kompetanse

Horndal Johansen mener alle virksomheter bør ha et bevisst forhold til såkalt kompetansemobilisering for å være konkurransedyktig i tiden fremover. I tillegg til å ha et HR-system som gir enkel og god oversikt over den formelle kompetansen i en organisasjon Lenke til et annet nettsted., må man evne å dra nytte av den kunnskapen som ligger latent.

- Alle bedrifter, og særlig kunnskapsbedrifter, har mye taus kunnskap. Med det menes kunnskap som de ansatte ikke tenker over at de har. Fordi den er så selvfølgelig, blir den også vanskeligere å dele med andre. Derfor er det viktig at organisasjoner har et bevisst fokus på hvordan denne kompetansen kan overføres. Et eksempel kan være mentorprogram hvor ansatte får jobbe tett med andre medarbeidere for å forstå og observere over en periode. Med slik læring er det mulig å få tak i den tause kunnskapen, og en organisasjon vil stå bedre rustet dersom for eksempel nøkkelpersoner slutter i jobben.

- Hvordan kan man skape en god kultur for kompetanseheving i organisasjoner?

- I et tradisjonelt perspektiv har det vanlig at virksomheter setter av en sum penger som brukes på blant annet seminarer og studieturer. Nytteverdien av slike samlinger er uklar, i tillegg til at det ofte er både kostbart og tidskrevende. I dag finnes det nettbasert undervisning innen alle fagretninger som kan gi stor positiv effekt, og som gjør at hvem som helst kan tilegne seg ny kompetanse der de er.

Sticos har oppdaterte og aktuelle nettkurs innen personal, økonomi, regnskap og personvern Lenke til et annet nettsted.

Felles ansvar

Horndal Johansen mener det er vesentlig at alle i en virksomhet strekker seg etter å ha en kultur som tenker kontinuerlig forbedring, og det ansvaret ligger hos både ledere og ansatte.

- Selskapsmål bør brytes ned i delmål og da må alle spørre seg hvilke konsekvenser det får for den samlede kompetansen i organisasjonen. Det er en klar fordel å ha en mestringsorientert ledelse som legger til rette for at ansatte skal lykkes og som gir medarbeiderne frihet under ansvar. Likeledes er det et ansvar som hviler på den enkelte ansatte. Er jeg skodd for å stå i denne jobben om fem år? Hvis svaret er nei bør man i fellesskap utarbeide en plan for at den ansatte skal få nødvendig kompetanse. Det er viktig med proaktive ansatte som tenker «dette blir viktig for oss» fremfor kun «dette blir gøy for meg», sier han.

- Hva betyr det for ansatte at man blir satset på?

- Generasjon Y – som er født i 80-årene og frem til midten av 90-tallet – har ofte andre krav til hva en arbeidsgiver skal representere sammenlignet med eldre arbeidstakere. De ønsker å være i utvikling og få utfordringer, og de bytter gjerne jobb hvis de ikke har disse mulighetene. Eksperter mener derfor at det vil skille seg ut to klare begrensninger i arbeidsmarkedet i tiden fremover; tilgangen på data og tilgangen på de kloke hodene. Virksomheter bør derfor satse på egne ansatte for å ha et konkurransefortrinn. Man har ikke lenger råd til å tenke statisk, sier Horndal Johansen.

Trenger du et personalsystem som gir deg full oversikt over ansattes kompetanse?

-Sticos personal er et komplett verktøy for deg som jobber med ledelse, HR og HMS

LES MER OM STICOS PERSONAL Lenke til et annet nettsted, åpnes i nytt vindu.

 

OM Sticos AS

Sticos er et teknologiselskap som hjelper norske virksomheter med å etterleve lover og regelverk innen regnskap, lønn, HR og GDPR. Med ny teknologi og unik fagkunnskap leverer vi innovative og tidsbesparende løsninger, kurs og rådgivning - for både ledere og ansatte. Selskapet har 10 000 kunder og 55 000 brukere, omsetter for ca 160 millioner kroner i 2017 og har 110 ansatte. Sticos ble grunnlagt i 1983 og holder til på Lade i Trondheim.

  • Skattelegging og innrapportering av fri telefon skal gjøres fortløpende gjennom året, men av erfaring så vet vi at mange slurver litt her. Spesielt gjelder dette de som har kombinasjon av naturalytelse og utgiftsgodtgjørelse.

    HR, rekruttering & arbeidsliv
    sticos as
  • Usikkerhet, manglende motivasjon og arbeidsglede blant ansatte kan føre til at endringsprosesser i bedrifter tar mye lenger tid å gjennomføre

    Arbeidsrett & regelverk
    sticos as

Copyright © 2026 Bull Media Consulting AS.