ABONNEMENT

MIN KONTO

REDAKSJONELT INNHOLD

STOLTE BIDRAGSYTERE

MARKEDSFØRING

LEDERKURS

Videokurs
Lederkurs (kommer snart)
Annonser ditt kurs (kommer
snart)

LEDERJOBB

Se alle stillinger (kommer snart)
Utlys lederstilling (kommer
snart)

ANNONSØRINNHOLD

KONTAKT

FØLG OSS

LederNytt er medlem av Fagpressen og underlagt presseetikken gjennom Fagpressens medlemskap i Norsk Presseforbund.

Slik får du gjort 90 prosent av jobben tidlig på dagen

Kan du få gjort 90 prosent av jobben allerede på formiddagen? Det mener Neil Patel, en av grunnleggerne av Kissmetrics. Her deler han sine tips.

TEKST: Redaksjonen – Ledernytt

PUBLISERT: OPPDATERT:

NYHETSBREV SØK Lag PDF Print LAGRE

1. Rydd skrivebordet ditt på slutten av hver dag. En rotete arbeidsplass får deg til å miste fokus og gjør deg oppmerksom på andre ting enn selve arbeidsoppgaven.

2. Sett deadlines for egne avgjørelser. Hver gang du kommer i en situasjon der du må ta en mindre avgjørelse, gi deg selv 60 sekunder til gjøre det. 

3. Få unna trening på morgenen. Dette tipset vil du kanskje ikke ha, men det finnes forskning som viser at trening på morgenen gjør at du får mer gjort resten av dagen.

4. Jobb med hodetelefoner. På denne måten slipper du å la deg distrahere av lyder omkring deg og kan fokusere helt på det du jobber med.


5. Begynn med det tøffeste. Ta tak i de mest krevende oppgavene først, så kommer resten til å føles mye lettere. Som Mark Twain sa: ”Om du begynner dagen med å spise en frosk kommer det mest sannsynlig til å være det verste du gjør hele dagen.”

Les også:Hvordan kan du øke din personlige effektivitet ved å skille det viktige og verdifulle fra det som haster?

Tekst: Cecilie Hammernes  Foto: Istock.com Kilde: Neil Patel

NYHETSBREV SØK Lag PDF Print LAGRE
siste fra forsiden
Mellomlederen får ansvaret   – men hvem gir handlingsrommet?

Mellomledere skal levere resultater, utvikle medarbeidere og gjennomføre beslutninger fra ledelsen. Men hva skjer når de får ansvar for forhold de knapt kan påvirke? Når resultatene uteblir, er det lett å rette blikket mot mellomlederen. Kanskje burde ledergruppen først undersøke hvilke rammer den selv har skapt.  

Mellomledelse
Når arbeidsmengden blir for stor – hva må ledelsen velge bort?

Når nye oppgaver kommer til uten at gamle forsvinner, er det ofte medarbeiderne og mellomlederne som må få regnestykket til å gå opp. Men skyldes kapasitetsproblemene for mye arbeid, dårlig organisering eller krav som ikke lar seg forene? Forskjellen er avgjørende og kan avsløre hvilke vanskelige beslutninger ledergruppen har unnlatt å ta.  

Teamledelse
Da jeg slapp behovet for å være best, fikk andre rom til å vokse

Salget av 6.Sans ga Per Morten Bergh økonomisk trygghet, men den viktigste gevinsten kom et annet sted. Da han våget å slippe kontrollen og gi reell tillit, oppdaget han at mennesker tok mer ansvar enn han selv kunne ha instruert dem til.  

Min LederReise