MITT ABONNEMENT

ABONNEMENT

MIN KONTO

REDAKSJONELT INNHOLD

STOLTE BIDRAGSYTERE

MARKEDSFØRING

LEDERKURS

Videokurs
Lederkurs (kommer snart)
Annonser ditt kurs (kommer
snart)

LEDERJOBB

Se alle stillinger (kommer snart)
Utlys lederstilling (kommer
snart)

ANNONSØRINNHOLD

KONTAKT

FØLG OSS

LederNytt er medlem av Fagpressen og underlagt presseetikken gjennom Fagpressens medlemskap i Norsk Presseforbund.

Hva kan HR ledere gjøre i dag for å støtte morgendagens ledere?

Her er noen tanker om dette temaet.

TEKST: Redaksjonen – Ledernytt

PUBLISERT: OPPDATERT:

TEMA:
NYHETSBREV SØK Lag PDF Print LAGRE

De siste årene har det vært mye snakk om å gjøre endringer i arbeidsstrukturen. Mange er ikke like opptatt av å følge en lineær karriereutvikling, hvor hovedfokuset er å klatre opp karrierestigen innen et spesialiserende felt. Noen av de mest talentfulle ansatte ønsker å utforske flere felt og legger ekstra vekt på arbeid som har verdi, de ønsker å påvirke samfunnet. For å beholde de beste hodene må bedrifter finne en måte å holde disse dynamiske talentene motiverte.

Samtidig som denne nye generasjonen av arbeidstakere ønsker å revolusjonere strukturen i de fleste organisasjoner, er det viktig å huske at vi fortsatt er i startgropa av denne evolusjonen. Her er noen tanker Workday har om dette temaet:

Tenk annerledes om læring

Det handler om opplevelsen! Om det gjelder å lære noe nytt, utføre et utfordrende oppdrag eller å dele noe spennende du har mestret, betydningsfulle opplevelser fanger våre hjerter og kan frembringe det beste i våre teams.

Ikke ta en tilnærming til læring som: Hvordan gjøre jobben riktig, gi heller dine ansatte en videoliste som oppfordrer dem til å finne det som interesserer dem. Del dine læringsfiler med alle, uansett hvilken rolle de har, og gjør det enkelt for de ansatte å finne materiale som er av interesse for dem.

Gjør som Netflixs og gi anbefalinger til dine ansatte slik at de kan vokse og utvikle seg på et nytt område. Kanskje du kan utfordre dine ansatte til å dele innhold og kunnskap innen sitt felt ved å lage en YouTube instruksvideo? Ved å gi dine ansatte muligheten til å lære og undervise andre gir du dem selvtilliten til å utvikle seg i sin rolle.

Ledere bør tenke annerledes

De fleste av oss vokste opp i en verden med tradisjonelt arbeid hvor en ansatt var pliktoppfyllende overfor en leder og alle hadde sine delegerte roller. Lederne forventet at de ansatte kom til å jobbe i bedriften i mange år, kanskje rykke opp rangstigen et hakk eller to over årene. Selv om denne arbeidsmodellen ikke er død, så passer den ikke den nye garden av ansattes behov på samme måte. Når en arbeidstaker begynner å betrakte arbeid som en rekke betydningsfulle opplevelser må ledere finne ut hvordan de kan tenke litt mindre jobb og litt mer oppgaver. Hvis ledere ikke begynner å tenke slik risikerer de å miste talenter til konkurrentene.

Workday har utført noen pilotprosjekter der fokuset ligger på læring/oppgave tankegangen. En av disse pilotprosjektene er karrierevekst programmet som holdes i Dublin. Programmet inneholder personaliserte læringsopplevelser, samarbeid med eksperter som opptrer som mentorer, og utførelse av prosjekter utenfor den ansattes definerte rolle. Selv om det fortsatt er tidlig i programmet har tilbakemeldingene vært positive hittil.

Ved å kunne ta slike steg er vi avhengige av strategisk tenkning fra HR ledere, men ved å adressere endringene vi opplever nå vil det bli lettere for oss når de store endringene kommer.

Kilde: pressemelding.

NYHETSBREV SØK Lag PDF Print LAGRE
siste fra forsiden
Når én person svekker  hele styrets diskusjon

Én person kan være nok til å endre hvordan et styre arbeider. Når én stemme dominerer, viktige innspill uteblir eller diskusjonene låser seg i detaljer, blir det vanskeligere for styret å se helheten og bruke den samlede kompetansen rundt bordet.

Det svake styrerommet
Plinget   som fikk kunden til å selge produktet til seg selv

Hva er det kunden egentlig kjøper når dere selger et produkt eller en tjeneste? En historie fra Olivettis salgsskole i 1970 har fulgt meg gjennom hele arbeidslivet, fordi den viser hvor lite som noen ganger skal til før kunden oppdager verdien selv.

Salgsledelse
Derfor mislykkes strategisamlingen

Strategisamlinger skal sette retning, men ender for ofte i gode diskusjoner og gjennomarbeidede dokumenter som får liten betydning i hverdagen. Når strategien ikke fører til tydelige valg, prioriteringer og handling, svekkes både fremdrift og eierskap. Problemet er sjelden mangel på gode ideer, men utilstrekkelige forberedelser, svakt eierskap og manglende oppfølging når samlingen er over.

Strategi

Copyright © 2026 Bull Media Consulting AS.