MITT ABONNEMENT

ABONNEMENT

MIN KONTO

REDAKSJONELT INNHOLD

STOLTE BIDRAGSYTERE

MARKEDSFØRING

LEDERKURS

Videokurs
Lederkurs (kommer snart)
Annonser ditt kurs (kommer
snart)

LEDERJOBB

Se alle stillinger (kommer snart)
Utlys lederstilling (kommer
snart)

ANNONSØRINNHOLD

KONTAKT

FØLG OSS

LederNytt er medlem av Fagpressen og underlagt presseetikken gjennom Fagpressens medlemskap i Norsk Presseforbund.

Følelseskalde ledere og kollegaer

Mange ledere har lest om følelser og deres betydning for å kunne utøve godt lederskap. Problemet er etter min mening at mange ledere ikke er (gjort) i stand til å lese verken egne eller andres følelser. Resultatet blir som oftest misforståelser, uenigheter og andre former for kommunikasjonsbrudd - og veien mot konflikter og mistrivsel blir således kort.

TEKST: Redaksjonen – Ledernytt

PUBLISERT: OPPDATERT:

NYHETSBREV SØK Lag PDF Print LAGRE

Vårt responssystem er utrolig vidtfavnende, mangfoldig og ikke minst komplisert. Vi reagerer etter min mening ikke på, men med (alt) dette. Slik sett er våre følelser kanskje våre aller viktigste styringssignaler, og noe som gir et uttrykk for våre tanker, meninger, verdier, erfaringer, personlighet, psykiske tilstand, osv. Noen av disse faktorene er mer eller mindre permanente, mens andre svinger i takt med dagsformen og livssituasjonen generelt.

Derfor blir det viktig at du blir fortrolig med deg selv og dine følelser. Og det er selvsagt mye enklere sagt enn gjort. Å komme såpass mye i kontakt med seg selv og oppnå en høy selvbevissthetsgrad, vil for mange være et livs(langt)prosjekt.

Etter at jeg begynte å kjenne etter hva jeg reagerte med – og ikke bare på – har jeg fått mye mer tilgang til og forståelse for mitt personlige responssystem.

Jo mer ryddig forhold jeg har til min ”ryggsekk” og mine følelser, jo lettere er det å forstå meg selv i mitt møte med det vi litt mer dagligdags gjerne kaller ”teite folk, tøvete utsagn og tåpelige handlinger”.

Nå betyr ikke et ryddig forhold at du skal ha stålkontroll og struktur på egne følelser – men at du har et bearbeidet og avklart forhold til dem. Først kjenne på dem, forstå dem og så erkjenne dem.

På den måten kan du styre dine egne reaksjoner på en mer hensiktsmessig måte. Faglig her snakker vi om begreper som ”selvkontroll”, ”affektbevissthet”, «mentalisering» og ”selvreguleringsevne”.

Jeg lar meg for eksempel ikke så lett provosere eller irritere nå som før. Det er sannsynligvis heller ikke så smart å ta opp egen frustrasjon når en defacto er frustrert. Da bør en etter min mening regulere den – kjenne på den, tøyle den og ta den opp på et senere tidspunkt.

Gjerne på en måte som gjør at den andre ikke føler at han eller hun må forsvare seg, men får muligheten til å lytte til deg og forstå dine reaksjoner og følelser. Etter at du selv har forstått dem.

Kanskje bør mer eller mindre følelseskalde ledere og kollegaer låne øre til Virgina Satir. I hennes i mine lille gullkiste av en bok – ”Om å skape kontakt” – deler hun følgende budskap til oss alle:

”Å skape kontakt forutsetter to mennesker og tre parter: hver person i kontakt med seg selv og hver person i kontakt med den andre”

LES OGSÅ: Alle ønsker å bli sett, hørt og forstått - ledernytt.no

Så også her – som ellers i livet – tar det meste utgangspunkt i en selv og ens rike, men akk så ubevisste følelses- og responsregister. Kanskje er ikke ledere og kollegaer så følelseskalde likevel, men rett og slett ”bare” følelsesløse - uten kontakt med seg selv, sine egne og dermed andres følelser?

Ha uansett en kontaktskapende dag - både innover og utover!

Tekst: Frode Dale, lederlos, forfatter og ledelsesrådgiver. Foto: Ingar Næss og Istock.com


Frode Dale 2_900x1350_cropped_450x350.jpg
NYHETSBREV SØK Lag PDF Print LAGRE
siste fra forsiden
Derfor mislykkes strategisamlingen

Strategisamlinger skal sette retning, men ender for ofte i gode diskusjoner og gjennomarbeidede dokumenter som får liten betydning i hverdagen. Når strategien ikke fører til tydelige valg, prioriteringer og handling, svekkes både fremdrift og eierskap. Problemet er sjelden mangel på gode ideer, men utilstrekkelige forberedelser, svakt eierskap og manglende oppfølging når samlingen er over.

Strategi
Fire grep for prestasjoner som varer

Høyt arbeidstempo og stadige endringer gjør det lett å tro at svaret er å jobbe mer og løpe raskere. Men de som presterer godt over tid, gjør ofte noe annet. De bygger gode vaner, tar vare på egen kapasitet og utvikler evnen til å samarbeide godt med andre.

Prestasjonsledelse
Hybridledelse er mer enn hjemmekontor   – fem grep som styrker teamet

Hybridarbeid handler ikke bare om hvor medarbeiderne sitter, men om hvordan de blir ledet. Når teamet jobber på ulike steder, blir tydelige forventninger, gode samarbeidsrytmer og bevisst kulturbygging avgjørende. Her får du fem konkrete grep som styrker tillit, samarbeid og resultater.

Hybrid ledelse

Copyright © 2026 Bull Media Consulting AS.