MITT ABONNEMENT

ABONNEMENT

MIN KONTO

REDAKSJONELT INNHOLD

STOLTE BIDRAGSYTERE

MARKEDSFØRING

LEDERKURS

Videokurs
Lederkurs (kommer snart)
Annonser ditt kurs (kommer
snart)

LEDERJOBB

Se alle stillinger (kommer snart)
Utlys lederstilling (kommer
snart)

ANNONSØRINNHOLD

KONTAKT

FØLG OSS

LederNytt er medlem av Fagpressen og underlagt presseetikken gjennom Fagpressens medlemskap i Norsk Presseforbund.

Friksjon er nødvendig for gode løsninger!

Er du en av dem som ikke liker å være uenig med andre? Synes du at ubehaget med uenigheter gir dårlig stemning?

TEKST: Redaksjonen – Ledernytt

PUBLISERT: OPPDATERT:

NYHETSBREV SØK Lag PDF Print LAGRE

Du er sannsynligvis ikke alene. For hvem liker vel uenigheter eller krangler. Men, det går an å se på uenigheter som konstruktivt arbeid - som en nødvendighet for å lykkes. 

Jeg liker å kalle det for friksjon. Friksjon er for meg et nøytralt ord. Vi trenger friksjon for å ikke miste grepet når det går fort fremover. Friksjon holder oss til bakken når vi kjører bil. Friksjon er kraften som virker mellom to flater og hindrer de i å bevege seg fra hverandre. 

Men vi kan ta fysikken over i relasjons- og samarbeidsverden. Friksjon holder oss sammen som mennesker. Friksjon kan tvinge deltakerne til å grundig vurdere alle sider av en beslutning eller situasjon. Dette fører ofte til mer informerte og gjennomtenkte beslutninger. Du må argumentere for dine standpunkter og håndtere utfordrende spørsmål. Resultatet er ofte en bedre beslutningsprosess og en mer robust løsning.

Friksjon kan bidra til å forhindre gruppetenkning. Når mennesker møtes i grupper så har de en klar tendens til å bli enige. Denne enigheten tolkes som om at vi nå har kommet frem til en god løsning! At en gruppe forsøker å oppnå enighet for enhver pris og derfor unngår å utfordre dominerende synspunkt tilsier gruppetenking. Som det også kan sies: når alle er enige har vi vel bare bruk for en person. Derfor er det svært viktig å ikke sette likhetstegn mellom enighet om løsning og kvalitet i løsning! 

Det som aldri slutter å forundre meg er hvor ofte folk bare ikke sier hva de mener. De forblir tause. Det er mange årsaker til dette. En del kan være redd for reaksjonene, mens andre tror allerede at alle andre vet dette. 

Mange viktige beslutninger tas i grupper. Når det er tilstrekkelig friksjon i gruppen, blir medlemmene mer sannsynlig å stille spørsmål og utfordre etablerte antakelser, noe som kan forhindre feilaktige beslutninger. Friksjon er derfor helt avgjørende for å finne bedre løsninger. God stemning er bra – men friksjon er bedre!

Så da gjelder det å trene på friksjon! Vi må tåle friksjon. Det er ikke slik at vi skal dyrke de som digger konflikter, men vi må alle trene på å håndtere friksjon. Vi kan trene alene, i grupper og som 

organisasjon Vi må tåle å stå i friksjon. Vi må lære oss at friksjon ikke er farlig. At friksjon er en del av vårt profesjonelle jobb-liv. At friksjon ikke handler om at vi ikke liker hverandre. Det finnes gode verktøy for å trene på dette. Å stå i friksjon er en ferdighet som både kan og bør trenes – jevnlig! 

Det er viktig å merke seg at ikke all friksjon er konstruktiv. Ukontrollert friksjon blir ofte konflikt. Konflikt fører til dårlige relasjoner, ineffektivt samarbeid og redusert produktivitet. Derfor er det avgjørende å håndtere friksjon på en konstruktiv måte. Det er litt sent å begynne med friksjons- trening når alle opplever å stå i konflikt. 

Trinn en er å begynne å snakke om ulike meninger som friksjon – helt naturlig friksjon i en organisasjon der vi dyrker mangfold, ulikhet og hvor kompetanse er det viktigste vi har for å levere gode tjenester. Vi har et uttrykk som sier at den som tier samtykker. Kanskje vi skal vri på ordtaket. Den som tier bekrefter manglende friksjon. Tenk på det neste gang dere i teamet, gruppa eller seksjonen blir enige om felles løsning. Hadde løsningen blitt bedre av mer friksjon underveis?

Tekst: Gunn Elisabeth Håbjørg, seksjonsleder strategi, kultur og ledelse i Advansia. Foto: Privat

NYHETSBREV SØK Lag PDF Print LAGRE
siste fra forsiden
Talentjakten   kan få deg til å overse dem du allerede har

Hva skjer når noen få medarbeidere får merkelappen «talent», mens resten blir stående utenfor? Billy Adamsen mener ledere bør bruke mindre tid på å plukke ut de mest lovende, og mer tid på å finne ut hva medarbeiderne faktisk kan og hva de kan utvikle videre.

Læring og utvikling
Du tror kanskje du leder godt –  medarbeiderne kan oppleve noe helt annet

Medarbeiderundersøkelsen viser gode tall. Prosjektene leveres, sykefraværet er lavt og konfliktene få. Men det betyr ikke nødvendigvis at medarbeiderne opplever ledelsen like positivt som lederen selv gjør. Forskjellen mellom egen vurdering og medarbeidernes erfaringer kan være vanskelig å oppdage, særlig når det meste på overflaten ser ut til å fungere.

Lederutvikling
Når én person svekker  hele styrets diskusjon

Én person kan være nok til å endre hvordan et styre arbeider. Når én stemme dominerer, viktige innspill uteblir eller diskusjonene låser seg i detaljer, blir det vanskeligere for styret å se helheten og bruke den samlede kompetansen rundt bordet.

Det svake styrerommet

Copyright © 2026 Bull Media Consulting AS.