MITT ABONNEMENT

ABONNEMENT

MIN KONTO

REDAKSJONELT INNHOLD

STOLTE BIDRAGSYTERE

MARKEDSFØRING

LEDERKURS

Videokurs
Lederkurs (kommer snart)
Annonser ditt kurs (kommer
snart)

LEDERJOBB

Se alle stillinger (kommer snart)
Utlys lederstilling (kommer
snart)

ANNONSØRINNHOLD

KONTAKT

FØLG OSS

LederNytt er medlem av Fagpressen og underlagt presseetikken gjennom Fagpressens medlemskap i Norsk Presseforbund.

5 ting etablerte virksomheter kan lære av startups

startups

De siste ukene har jeg delt kontor med mange dyktige gründere hos Tøyen Startup Village og spør meg selv, hva kan vi lære av startups?

TEKST: Redaksjonen – Ledernytt

PUBLISERT: OPPDATERT:

TEMA:
NYHETSBREV SØK Lag PDF Print LAGRE

1: Skreddersøm

Her finnes det ulike størrelser på kontorer, cellekontorer, landskap, fleksible pulter og muligheter for utveksling til annet samarbeidskontor i London. Vi er alle ulike og det å tenke at vi alle har ulike behov og justere etter dette, tror jeg mange etablerte virksomheter feiler med når de tror at «one size fits all». Det er en kjent sak at selvbestemmelse gir økt motivasjon og hvorfor ikke skape tilpassede løsninger når vi alle har ulike behov? Det viser seg også at skreddersøm i tillegg til økt motivasjon også gir økt selvtillit (1). Og selvtillit er bra for prestasjoner. Ikke forsøk å fiks folka, fiks heller systemene og rammene rundt. De skal være til for oss, og ikke omvendt. Det handler rett og slett om å se hver enkelt og møte den enkeltes behov. Vi er født unike, så la oss dyrke det unike i oss alle!

2: Fleksibilitet

I startup verdenen er det ingen som forventer at du klokker inn på stemplingsuret presis kl 08:00 og ut igjen kl 16:00. Allikevel er det veldig synlig å se at mange møter mye tidligere, enn de kanskje ville gjort om en kjernetid var satt. Her jobber folk kveld, helg, tidlig og sent. Det er inspirerende å se hvor mye engasjement, kreativitet og hardt arbeid som foregår her til alle døgnets tider. Noen av oss er A-mennesker, andre er B, hvorfor ikke være fleksible på forhold som kan gi økt motivasjon og bedre forutsetninger for å prestere bedre i jobben? Kontroll over egen arbeidssituasjon er en av de viktigste faktorene for å redusere sykefravær, viser en gjennomgang av 131 studier på sykefravær gjort av to forskergrupper. (2) Mange jobber er i dag ikke avhengig å være til et gitt sted til et gitt tidspunkt, så da er mange av de gamle normene for arbeidslivet allerede på langt vei utdaterte. Når det i tillegg v På tide å oppdatere næringslivet med løsninger tilpasset 2016.

3: Mangfold

Her er det rom for alle. Er du ingeniør, økonom, arkitekt, filmprodusent, klesdesigner, kodehode eller blogger, ja så har du uansett noe bra å tilføre felleskapet. Du presses ikke inn i en form som forgjengeren din har skapt, men du får fritt spillerom til å støpe din egen form. Det eneste som kanskje er felles for alle, er en lidenskap for akkurat det de selv driver med. Lidenskap er smittsomt, så pass på! Det er fantastisk å overvære hvilke idèer som blir til når det diskuteres over pultene, på felleslunsjen eller ved kaffemaskinen. Her mangler det ikke på vilje til å bidra med kreative idèer i hverandres ulike prosjekter. Som kjent er mangfold lønnsomt (3). At ikke flere virksomheter har tatt grep om dette ennå, er for meg uforståelig. Det er fortsatt mange virksomheter som rekruttere inn folk som passer eksakt inn i de rammene som den forrige som sluttet i samme stilling. Eller mange som kun ser etter arbeidstakere som har gjort akkurat det de da skal settes til igjen i sin nye jobb. Her er jeg overbevist om at det finnes store potensialer for å tenke nytt. Min erfaring som leder er at det å gi noen altfor store sko sammen med god lederstøtte, gir økt mestring, motivasjon og ikke minst gode resultater. Har du tro på at folk vil klare de mest utrolige ting, så vil de faktisk klare nettopp det. Tro påvirker handling, som igjen påvirker faktiske resultater (ref Rosenthal effekten (4))

NYHETSBREV SØK Lag PDF Print LAGRE
siste fra forsiden
Når ingen trekker i samme retning:   Slik leder du gjennom kompleksitet uten å ha alle svarene

Hva gjør du når mennesker tolker situasjonen ulikt, trekker forskjellige konklusjoner og ikke lenger ser samme vei? Åsa Lundquist Coey, som har doktorgrad i Management & Complexity, mener ledelse i komplekse situasjoner handler mindre om å stramme grepet og mer om å skape felles forståelse og retning.

Tillit
Halv arbeidstid   kan ikke romme en hel jobb

Gradert sykmelding skal brukes mer konsekvent når helsen gjør det mulig. Det krever at arbeidsgiveren tidligere avklarer hvilke oppgaver, arbeidstider og belastninger som kan tilpasses. Samtidig må medarbeideren bidra til å finne løsninger som faktisk fungerer i praksis. Her får du oversikt over hva som er nytt, og hva begge parter må gjøre.

Sykefravær
Talentjakten   kan få deg til å overse dem du allerede har

Hva skjer når noen få medarbeidere får merkelappen «talent», mens resten blir stående utenfor? Billy Adamsen mener ledere bør bruke mindre tid på å plukke ut de mest lovende, og mer tid på å finne ut hva medarbeiderne faktisk kan og hva de kan utvikle videre.

Læring og utvikling

Copyright © 2026 Bull Media Consulting AS.