MITT ABONNEMENT

ABONNEMENT

MIN KONTO

REDAKSJONELT INNHOLD

STOLTE BIDRAGSYTERE

MARKEDSFØRING

LEDERKURS

Videokurs
Lederkurs (kommer snart)
Annonser ditt kurs (kommer
snart)

LEDERJOBB

Se alle stillinger (kommer snart)
Utlys lederstilling (kommer
snart)

ANNONSØRINNHOLD

KONTAKT

FØLG OSS

LederNytt er medlem av Fagpressen og underlagt presseetikken gjennom Fagpressens medlemskap i Norsk Presseforbund.

Å Måle eller ikke å måle, det er spørsmålet

Det blir vanskelig å vite om vi “gjør tingene riktig”, om vi ikke samtidig har ordnet oss med både kriterier og verktøy for måling

“What you can’t measure, you can’t manage”. Dette uttrykket eller varianter av det er blitt tilskrevet både kvalitetsguru W. Edwards Deming og ledelsesguru Peter Drucker.

Ingen av disse to har sagt dette.

TEKST: Redaksjonen – Ledernytt

PUBLISERT: OPPDATERT:

NYHETSBREV SØK Lag PDF Print LAGRE

“What you can’t measure, you can’t manage”. Dette uttrykket eller varianter av det er blitt tilskrevet både kvalitetsguru W. Edwards Deming og ledelsesguru Peter Drucker.

Ingen av disse to har sagt dette.

Riktignok er Deming som “oppfinner” av kvalitetssyklusen “PDCA” (Plan-Do-Check-Act) fokusert inn mot evaluering av innsamlede data (Check) opp mot definerte effektivitets- og kvalitetskriterier, og lukking av negative avvik (Act). Det er jo vanskelig å se for seg forbedringsarbeid i de prosesser som utgjør for eksempel bilproduksjon, uten nøye uttenkte målekriterier og tilhørende overvåkingsverktøy.

Drucker er også inne på mye av det samme, i et annet sitat som han faktisk står bak:

Management is doing things right; leadership is doing the right things

Det blir vanskelig å vite om vi “gjør tingene riktig”, om vi ikke samtidig har ordnet oss med både kriterier og verktøy for måling.

Så, hvordan kan vi gå frem hvis vi ønsker å gjøre tingene riktig?

En metode er “OKR”, “Objectives, and Key Results”. Forfatteren av boken “Measure What Matters” har implementert OKR i mer enn 50 selskaper, Google har f.eks. benyttet OKR i over 20 år, Intel siden 70-tallet.

OKR i korte trekk:

Objectives: HVA forsøker virksomheten å oppnå. Mål bør være konkrete, aksjonsorienterte, inspirerende.

Key Results: HVORDAN oppnår vi målet vårt. Gode målekriterier er spesifikke, tidsbegrensede, ambisiøse men realistiske. Og, de må være så målbare som mulig.

Hva er fordelene med OKR, og hvordan bør man jobbe med OKR?

FOKUS: OKR gir klar prioritering til et lite antall mål, mål som er utledet av virksomhetens misjon og strategi. Dermed sikrer vi at det individet-teamet-avdelingen jobber med understøtter virksomhetens overordnede målsettinger.

  • Antall Oer bør ikke være flere enn 3-5. Samme antall KR bør være tilstrekkelig pr O. Dette sikrer stram prioritering og fokus
  • «Sunne» OKRer balanserer avstemming og autonomi, innarbeidelse av overordnede målsettinger og «lokale» ambisjoner og utfordringer
  • «Start small, think big»: Prøv ut OKR I en avdeling eller et team, før «full» utrulling av OKR i virksomheten gjøres

AVSTEMME og SAMSTEMME: OKR kan synliggjøre målene til de ulike ledernivåene- og funksjonsområdene i virksomheten. Dermed kan det enkelte individ, team, osv. knytte «sin» OKR opp til overordnet OKR-nivå, eller sideordnet. Retning og Mål ovenfra («Top-Down») skaper sterkere eierskapsfølelse og motivasjon når den enkelte utformer «sine» mål i tråd med de overordnede målene. Harvard Business Review hevder virksomheter hvor de ansatte er avstemte og omforente har dobbelt så høy sannsynlighet for å være ledende innen sin bransje.

  • (Topp)ledelsen bør gi sin helhjertede oppbacking
  • En OKR som er avhengig av et annet team, bør samtidig forplikte det andre teamet

KONTROLL og AVVIKSHÅNDTERING: KR-delen av OKR konkretiserer og overvåker måloppnåelsen (O-delen) gjennom klart definerte og målbare nøkkelindikatorer. Dermed kan man sette inn tiltak hvis risikoen oppstår for at mål ikke nås

  • OKRer bør følges opp relativt hyppig, f.eks. med en (anbefalt) planlagt sluttføring av OKRene på max. ett år kan kvartalsvise eller månedlige «innsjekk» (Google) være passende
  • OKRene skal ikke være «hugget i sten», men bør og kan forandres når omgivelser og interne forhold skifter
  • KRene bør måle både effektivitet/kvantitet og kvalitet
  • KRene skal måle resultatet, ha en tidsfrist for ferdigstillelse og ha en klar definisjon hva som er godkjent måloppnåelse

STREKKE SEG LITT LENGER: OKR «dytter og trekker» oss i å sette mål som er ambisiøse og utfordrende, men fortsatt realistiske og oppnåelige.

  • Google bl.a. deler mål opp i «forpliktende» og «aspirerende»: Forpliktende OKR skal/bør nås, og dermed har høyest prioritet. Aspirerende OKR skal være noe å strekke seg etter, og enhver anstrengelse eller måloppnåelse av disse fortjener en passende oppmerksomhet

OKRer kan etableres for personlig bruk, så vel som privat og offentlig virksomhet, innenfor et bredt utvalg ulike typer mål.

For å komme i gang med OKR, så inneholder denne siden Lenke til et annet nettsted. både eksempler på OKRer fra ulike bransjer, verktøy for utforming av OKRer, samt generelle tips om gjennomføring.

Tekst: Vidar Degrum


Vidar degrum.jpg
NYHETSBREV SØK Lag PDF Print LAGRE
siste fra forsiden
Talentjakten   kan få deg til å overse dem du allerede har

Hva skjer når noen få medarbeidere får merkelappen «talent», mens resten blir stående utenfor? Billy Adamsen mener ledere bør bruke mindre tid på å plukke ut de mest lovende, og mer tid på å finne ut hva medarbeiderne faktisk kan og hva de kan utvikle videre.

Læring og utvikling
Du tror kanskje du leder godt –  medarbeiderne kan oppleve noe helt annet

Medarbeiderundersøkelsen viser gode tall. Prosjektene leveres, sykefraværet er lavt og konfliktene få. Men det betyr ikke nødvendigvis at medarbeiderne opplever ledelsen like positivt som lederen selv gjør. Forskjellen mellom egen vurdering og medarbeidernes erfaringer kan være vanskelig å oppdage, særlig når det meste på overflaten ser ut til å fungere.

Lederutvikling
Når én person svekker  hele styrets diskusjon

Én person kan være nok til å endre hvordan et styre arbeider. Når én stemme dominerer, viktige innspill uteblir eller diskusjonene låser seg i detaljer, blir det vanskeligere for styret å se helheten og bruke den samlede kompetansen rundt bordet.

Det svake styrerommet

Copyright © 2026 Bull Media Consulting AS.